Belső fókusz és reziliencia: avagy mit tanulhatunk a növényektől?

Nagyon szeretem a növényeket. Összesen nagyjából 100 szobanövény gazdája/gondozója vagyok, jelentős részük „mentett növény” (Ez azt jelenti, hogy valaki által utcára tett, vagy elajándékozott, általában viharvert, csúnyácskább növény. Ezek a hányatott sorsú növények „örökbefogadva”, igényeiknek megfelelően gondozva, burjánzó, egészséges szobanövényekké válnak.) Hogy miért nem az egészséges, (kevéssé traumatizált) növényeket részesítem előnyben? Mert ezek a picit …

Szabad akarat.- Edith Eva Eger: A döntés c. könyvének margójára

„Legtöbbünk szeretne egy diktátort magának-noha lehetőleg egy jóindulatút-, hogy rá háríthassa át a felelősséget, hogy azt mondhassa: ’Te vettél rá, hogy ezt tegyem, nem az én hibám.’ Csakhogy nem tehetjük meg, hogy egész életünkben valaki másnak az esernyője alatt állunk, aztán meg panaszkodunk, amiért vizesek lettünk. Az áldozatszerepet úgy lehetne jól meghatározni, hogy ilyenkor a …

Miért Clarity?

Sok szeretettel mutatom be Nektek a blogomat! Már jó ideje érlelődik bennem a gondolat, hogy szeretnék egy olyan felületet, ahol megoszthatom Veletek gondolataimat, tapasztalataimat, cikkeimet, hogy elinduljon egy (belső vagy nyilvános) párbeszéd, és ennek most elérkezett az ideje! Megszületett a Clarity blog és Facebook oldal (https://www.facebook.com/keszegandreapszichologus). Hogy miért a Clarity nevet választottam? A Clarity szó …

Az őszinte kommunikációról

Az őszinteség témaköre szinte minden tanácsadási folyamat során előkerül, mint sarkalatos téma. Merünk-e őszinték lenni családunkkal, párunkkal, és önmagunkkal? Meg tudjuk-e mutatni az igaz érzéseinket, vagy a jól ismert, begyakorolt, bizonyos szempontból biztonságos maszkok, szociális homlokzatok mögé bújunk? Az őszinte érzelmek és tiszta kommunikáció vállalása ugyanis sokszor nem kockázatmentes. Mindig lesznek olyan emberek-sok esetben a …

Miért nehéz változni?

„Az életben az egyetlen állandó a változás maga.” –tartja Hérakleitosz mondása. Azonban úgy tűnik a legtöbb embernek komoly nehézségeket, kihívásokat jelent a változás. Szinte mindenki szeretne bizonyos dolgokban változni, változtatni az életén, lehet szó a lakásunkról, munkahelyünkről, külsőnkről, kapcsolatainkról, bármiről. Odáig mindenki viszonylag könnyen eljut, hogy kigondolja, mit is szeretne, álmodozzon róla, mennyivel jobb lesz …

Krízisek tengerén

Életünk során mindannyian átélünk kisebb-nagyobb kríziseket, ez személyiségfejlődésünk természetes része. Azonban mikor van az a pont, ahol már nem a személyiség uralja a krízist, hanem a krízis (és velejárói) uralják a személyiséget? Ebben a cikkben  ezzel a kérdéssel foglalkozom. A krízis kifejezés a görög eredetű krizei szóból ered, jelentése válság, fordulat. Vagyis a kifejezés is …

Hogyan gondoskodj magadról? Az öngondoskodás művészete

Mikor volt utoljára, hogy kizárólag csak magadért, csak azért, mert örömöt okoz neked, tettél valamit magadért? Nem kell feltétlen nagy dolgokra gondolni… sétáltál egyet a napsütésben, élvezve, ahogy a nap simogatja a bőrödet, vagy vettél magadnak egy gombóc fagyit, mert megkívántad és jóízűen, élvezettel elfogyasztottad. Vagy elmentél úszni vagy kirándulni egyet csak mert élvezed és …

Elvárások rengetegében. Miért nem merünk önmagunk lenni?

Klienseim sokszor beszámolnak arról, hogy bizonyos kapcsolataikban úgy élik meg, hogy másnak kell mutatniuk magukat, mint amilyenek valójában. Nem merik felvállalni, amit valójában éreznek, mivel szeretnék elkerülni a konfliktus lehetőségét mások szempontjai alapján hoznak döntést, azt amit elvárnak tőlük. Úgy érzik az ilyen kapcsolatokban a valódi érzés felvállalása kockázatos lehet, az elfogadás elvesztésével, komoly kritikával …